Pomôžte a podporte násKlikni tu


Ďakujeme!

 

Darovanie obličky ešte počas života nemá nepriaznivý vplyv na zdravie a darcovia žijú priemerne rovnako dlho ako ľudia s dvomi zdravými obličkami. Vyplýva to z dlhodobej štúdie 80-tisíc darcov. Podľa nej darovanie obličky prináša len veľmi málo zdravotných rizík. „Darovanie obličky je bezpečné,“ vyhlásil profesor chirurgie Dorry Segev z Johns Hopkins University v USA. Rozsiahla štúdia teda potvrdila to, čo sa dávnejšie očakávalo: darovanie obličky zachráni život prijímateľovi a darcovi nijako neublíži. „S chirurgiou je to niekedy zložité, ale darovanie obličky je zrejme jeden z najbezpečnejších chirurgických zákrokov,“ tvrdí Segev v článku, ktorý zverejnil odborný Journal of the American Medical Association.
Segev s kolegami skontrolovali 80347 záznamov darcov obličiek, ktorí orgán na čistenie krvi darovali počas rokov 1994 až 2009. Za týchto pätnásť rokov zaznamenali 25 úmrtí darcov v priebehu 90 dní od zákroku. Znamená to, že na desaťtisíc darcov pripadajú priemerne triúmrtia. Podľa Segevaje to dobré číslo, pretože ak musí lekár vybrať pacientovi obličku z rôznych iných dôvodov, úmrtnosť je takmer stonásobne vyššia a predstavuje 260 úmrtí na 10-tisíc zákrokov.
Počet transplantácií na Slovensku každoročne stúpa. „Je to vďaka určitému zlepšeniu v rámci darcovského programu,“ konštatoval pre TASR hlavný transplantačný koordinátor Ľuboslav Beňa. Objasnil, že na milión obyvateľov pripadá u nás 18 darcov. Cieľ je pritom dosiahnuť úroveň Španielska, kde je to až 35 darcov. Vlani sa na Slovensku zrealizovalo 168 transplantácií obličiek, 24 transplantácií pečene a 23 transplantácií srdca.
Zdroj: www.pravda.sk,
 
http://vat.pravda.sk/clovek/clanok/14687-darcovia-oblicky-svoje-rozhodnutie-na-zdravi-nepocitia/