Pomôžte a podporte násKlikni tu


Ďakujeme!

 

Najprv mu dala obličku, teraz aj ruku

Niki Lauda: Tajná svadba s dlhoročnou priateľkou!

12. 09. 2008 00:00 - VIEDEŇ - Lauda sa oženil! Trojnásobný majster F1 Rakúšan Niki Lauda si tajne zobral za ženu dlhoročnú priateľku Birgit Wetzingerovú.

Manželia Laudovci v časoch, keď spolu ešte len chodili. Spoznali sa koncom roku 2004.

Autor: Isifa

O 30 rokov mladšia bývalá letuška z jeho leteckej spoločnosti sa pre svoju životnú lásku obetovala už pred troma rokmi. V čase, keď sa poznali ešte len osem mesiacov, mu darovala obličku. Vekový rozdiel manželom neprekáža. „Je mi to jedno,“ krčí plecami Lauda.

„Našli sme sa a milujeme sa. A bez Birgit by som dnes nebol nažive,“ naráža na operáciu v júni 2005. Už pred jedenástimi rokmi totiž Laudovi neskoro zistili zápal obličky a museli mu ju transplantovať. Darcom bol vtedy jeho brat Florian. V roku 2005 darovaná bratova oblička doslúžila a hľadal sa ďalší vhodný darca. „Keď sa ukázalo, že prichádzam do úvahy, bolo jasné, že dám Nikimu svoju obličku,“ hovorí dnes nová pani Laudová.

Bývalý rakúsky pilot F1, ktorý v roku 1976 takmer zhorel po ťažkej havárii na Nürburgringu a na tvári má stále stopy po hrozných popáleninách, sa oženil už po druhý raz. Z manželstva s Marlene pochádzajú aj jeho dvaja synovia Lukas a Mathias. Lauda má údajne ešte jedného nemanželského syna Christopha, ale k svojmu súkromnému životu sa odmieta vyjadrovať.

Aj svoju druhú svadbu, ktorá trvala len 7 minút a boli na nej len najbližší priatelia a príbuzní, komentoval len veľmi stručne: „Áno, vzali sme sa. Ale nechcem byť ako Boris Becker a nebudem vyťahovať na verejnosť svoje súkromie. Svoje šťastie si chcem chrániť.“
Autor: Nový Čas, pm, int


http://sport.cas.sk/clanok/88584/niki-lauda-tajna-svadba-s-dlhorocnou-priatelkou.html

 

 

 

Kedže táto rubrika, je venovaná  príbehom zo života, nedá mi aby som jedným z vlastnej skúsenosti neprispel aj ja. Tento príbeh, nie je síce o človeku, ktorý má problém s obličkami /vďaka Bohu/, ale o človeku, ktorý má /vlastne mala/, problémy s očnou rohovkou a jej jediná záchrana pred stratou zraku  bola  transplantácia očnej rohovky.

 Táto pani, volajme ju Siegrid,  je moja klientka  a pracovne  sa dosť často stretávame.

 Samozrejme, počas pracovných stretnutí sa ľudia rozprávajú o všetkom možnom a niekedy aj o svojich problémoch. Pri jednom takomto stretnutí  som z nej „vypáčil“  čo ju trápi, pretože som dosť vnímavý človek a videl som na nej, že niečo nie je v poriadku.  Neviem či som chcel práve vtedy počuť to čo som počul, ale jednoducho to už bolo vonku.  Dozvedel som sa jej diagnózu /dystrofia očnej rohovky/, ktorú zdedila po matke. Jej matka,  trpiaca rovnakým ochorením, počas transplantácie očnej rohovky zomrela. Takže obavy Siegrid, jej strach a neistota z budúcnosti, boli na mieste. Očný lekár jej jednoducho povedal, že keď bude jej videnie na hrane slepoty, transplantujú jej celú očnú rohovku, čo je dosť náročná operácia s neistým výsledkom.  A tak som sa ešte v ten večer posadil k počítaču a hľadal iné možnosti riešenia tohto problému na internete. 

 Dodnes neviem či to tak jednoducho malo byť, ale to riešenie sa našlo a aj podarilo zrealizovať.  Podarilo sa mi nájsť informácie o očnom mikrochirurgovi  MUDr. Studenom, ktorý transplantácie očnej rohovky vykonával formou  lamelárnej keratoplastiky, čo znamená, že sa transplantovala len poškodená časť rohovky, pri lokálnej anestézii a po operácií mohla pacientka odísť do domáceho doliečenia.

 To bolo pre Siegrid i pre mňa niečo úplne nové, tak som jej vysvetlil, že je možné aj iné riešenie, ako čakať na stratu zraku a opýtal som sa jej či môžem kontaktovať  MUDr. Studeného a informovať sa na možnosť operácie a pod.  Dostal som od Siegrid zelenú a ešte v ten deň som napísal MUDr. Studenému e-mail. Odpoveď prišla takmer okamžite a dohodli sme si termín osobného stretnutia v Bratislave na očnej klinike CMO, kde prevádzal operácie aj na Slovensku. Dr. Studený vyšetril Siegrid, podrobne jej vysvetlil možnosti aj riziká a následne sme si dohodli termín operácie.

 V súčasnej dobe je Siegrid po operácií a kvalita jej videnia aj života je neporovnateľne  lepšia. 

 Čo som chcel týmto krátky príbehom povedať?

 Pokiaľ je možnosť, vždy treba v živote hľadať riešenie akéhokoľvek problému. Siegrid mala štastie, že nemusela čakať na vhodného darcu rohovky a mohla byť  bez problémov operovaná. Aké by to bolo úžasné, keby rovnako „ jednoducho“ mohli byť aj operovaní  dialyzovaní pacienti, ktorí čakajú roky na vhodného darcu obličky.  Po tejto osobnej skúsenosti som ešte viac presvedčený o nutnosti legalizácie predaja orgánov, samozrejme, za jasne stanovených pravidiel a kontrolných systémov.

 Predtým než mala byť Siegrid operovaná často som sa sám seba pýtal, či som si nezobral na seba priveľkú zodpovednosť, pretože  toto všetko som vlastne „spískal“ ja, a najhoršie pochybnosti sa ma zmocnili v deň operácie. Nikdy však nezabudnem na ten pocit , keď už po ceste autom z Bratislavy do Viedne, Siegrid povedala že vidí oveľa lepšie a tešila sa, jednak že to už má za sebou a najmä, že operácia bola úspešná.

 A presne kvôli takýmto pocitom sa oplatí v živote riskovať a bojovať  za správnu vec.  

 

 

 

 

Siegrid s p. MUDr. K. Kornfeld po transplantácií

 

 

Siegrid, MUDr. K. Kornfeld a ja /Peter Janiga/